Ekonomický, řídicí a rezervační systém pro sportovní a relaxační centra

Začátkem roku 2024 vstupuje v účinnost v České republice řada změn v zákoně o DPH.
Vy, jako provozovatelé R2S, si musíte především zjistit, do jaké sazby DPH budou nově spadat jednotlivé prodejní položky a případně, v jaké sazbě je budete přijímat na sklad.

Připravili jsme pro Vás jednoduchou kuchařku, co vše musíte počátkem roku před prvním prodejem v roce 2024 upravit. Čtěte dále…

 1. V první řadě musíte změnit přípustné sazby DPH.
  V nabídce NastaveníMožnostiObecné 1 v rubrice „platné sazby DPH“ upravíte hodnoty pro tento moment takto: 0;10;12;15;21
 2. Nyní již můžete u prodejních položek změnit sazby DPH pro prodej a příjem na požadované platné hodnoty pro rok 2024 – 0%, 12% nebo 21%. To, do které sazby DPH ta která položka spadá, konzultujte se svou účetní.
  V NastaveníProdejní položky si projděte všechny položky a nastavte správné sazby DPH v rubrikách „DPH prodej“ a „DPH příjem“.
 3. Pro správné danění depozit z hlediska DPH ještě musíte zkontrolovat sazby DPH pro přijatá depozita.
  V NastaveníProfily účtů – záložka Pokročilé (u starších verzí tato záložka není, je to na záložce Obecné) si projděte všechny profily a u těch, u kterých máte nastavenou „sazbu DPH pro depozita“ na 10% či 15% ji změňte na 12% – ale pozor, nemusí to platit obecně, konzultujte to s účetní!
  To samé platí pro hodnotu v rubrikách „sazba DPH pro bonusy“ a „DPH nastavení zůstatků„.
 4. Nyní je ještě potřeba změnit hranice pro odlišení snížené sazby DPH od druhé snížené sazby DPH v sestavách. Mimochodem, druhá snížená sazba DPH v R2S zůstává kvůli zobrazování sestav DPH před rokem 2024.
  V NastaveníMožnosti – záložka Obecné 1 změňte hodnoty v rubrikách „meze mezi druhou sníženou, sníženou a základní sazbou DPH“ na hodnoty 11% a 16%.
  Původní hodnoty byly 12% a 16%. Pokud by to tak zůstalo, čerpání v sazbě DPH 12% by Vám v sestavách spadlo do druhé snížené sazby DPH.
 5. Nakonec znovu změníte přípustné sazby DPH, tentokrát již jen na přípustné sazby DPH pro rok 2024.
  V nabídce NastaveníMožnostiObecné 1 v rubrice „platné sazby DPH“ upravíte hodnoty na:  0;12;21

Následně již můžete zahájit práci v programu R2S v roce 2024, do kterého Vám přejeme mnoho obchodních úspěchů s naším produktem R2S!